GLEBOGRYZARKA SEPARACYJNA

W ostatnich latach olbrzymią popularność zdobyła glebogryzarka separacyjna. Maszyna o przeciwbieżnych obrotach, która separuje glebę. Sam pomysł jest na jej pracę jest prosty. Noże glebogryzarki separacyjnej kręcą się w przeciwnym kierunku niż koła ciągnika. Poza tym, cała wykopana gleba zostaje przeciśnięta przez system prętów. Dzięki temu, maszyna gwarantuje oczyszczenie gleby ze starej darni, kamieni, patyków i innych elementów. W zależności od modelu glebogryzarki separacyjnej zostaje zakopane przynajmniej 12 cm pod glebą. Dzięki temu, już po jednym przejeździe grunt jest znakomicie przygotowany pod wysiew trawy. Jeśli wybierzesz glebogryzarkę z siewnikiem, całą pracę wykonasz już po jednym przejeździe.

Co różni glebogryzarkę separacyjną od tradycyjnej glebogryzarki? Przede wszystkim masa obu maszyn o tej samej szerokości roboczej. Zwykła glebogryzarka np. 120 cm waży od ok. 100 do 150 kg. Glebogryzarka separacyjna o takiej szerokości roboczej waży od 220 do 430kg.

Wpływ na to mają przede wszystkim dużo większe przeciążenia, jakie występują podczas separacji gleby. System metalowych prętów powoduje, że ilość gleby, która zalega podczas pracy maszyny jest dużo większa niż w zwykłej glebogryzarce. Poprzez przeciwbieżne obroty maszyna cały czas „wstrzymuje” ciągnik. Z uwagi na to konstrukcja glebogryzarki separacyjnej musi być wykonana z grubszej blachy, jej rotor i noże i przekładnia muszą być bardziej wytrzymałe. Pamiętaj, im waga jest większa, tym maszyna może głębiej pracować i jest bardziej odporna na przeszkody znajdujące się pod ziemią.

W celu zminimalizowania możliwości uszkodzenia maszyny producenci stosują wolne przede wszystkim wałek przekaźnika mocy ze sprzęgłem. Gdy przeszkoda jest za duża i maszyna nie może jej zakopać, reaguje sprzęgło. Należy wtedy podnieść maszynę i ominąć przeszkodę. Duże przesilenia, które występują w maszynie powodują, że moc ciągnika powinna być większa o przynajmniej 30-50% niż przy zwykłej glebogryzarce tego typu.

Od lat w naszej ofercie znajdują się 3 włoskie marki glebogryzarek separacyjnych do mikrociągników i dużych ciągników rolniczych. Zakres szerokości roboczej waha się od 90 do 400 cm. Ich waga, w zależności od modelu oraz zastosowanego wału i ewentualnego siewnika, wynosi od 215 do 3000 kg.nGlebogryzarki separacyjne występują też w wersji dla ciągników jednoosiowych (od mocy 8 KM diesel / 9,5-10 KM benzyna – różnica bierze się z wielkości momentu obrotowego, który w dieslu jest wyższy o ok. 20%). Ciągniki jednoosiowe w połączeniu z tą maszyną najczęściej znajdują zastosowanie przy zakładaniu ogrodów. Zestaw znakomicie sprawdza się przy tego rodzaju pracy. Oszczędza się wtedy czas i siły (jedna osoba jest w stanie przygotować powierzchnię pod wysiew trawy), przez co zwiększa się możliwości robocze firmy. Jednym przejazdem można przygotować glebę pod nowy trawnik.

Translate »
Share This